Jak drukuje się plakaty

Kolorowe plakaty z pewnością przyciągają wzrok. Odpowiednia kolorystyka, barwa oraz wielkość sprawiają, że i my zaczynamy być zainteresowani stworzeniem własnego plakatu. Zanim jednak to zrobimy, musimy się do wszystkiego solidnie przygotować.

 

Jak przygotować się do wydruku plakatów?

Druk plakatów, nie jest trudnym zajęciem. Wystarczy posiadać odpowiedni sprzęt oraz wielofunkcyjną drukarkę, która radzi sobie z każdym rodzajem wydruku. Gdy już mamy podstawowe narzędzia możemy pomyśleć o tym, co chcielibyśmy wydrukować. Drukowanie to nic innego jak dobór odpowiednich obrazów i wybór właściwego formatu. Plakaty zazwyczaj mieszczą się na kilku arkuszach papieru, dlatego potrzebujemy odpowiedniego rodzaju drukarki, która radzi sobie z drukowaniem plakatów. Wcześniej, musimy jednak określić końcową jakość wydruku.

Jeśli zależy nam na druku zbliżonym do offsetu, to powinniśmy wybrać najlepszą możliwą jakość oraz właściwą gramaturę papieru. Jeśli plakat nie musi, zawierać dużej ilości szczegółów, a my chcemy zaoszczędzić na tuszu podczas drukowania, wystarczy wybrać opcję draft. Taka kopia robocza charakteryzuje się niską jakością wydruku, ale nie wymaga od nas poświęcenia dużo czasu na drukowanie. Jeśli plakat ma wyglądać profesjonalnie, powinien posiadać obramowania. W tym celu obcina się marginesy i nakłada kilka paneli na siebie, co tworzy efekt estetycznie wyglądającej ramki.

Powinno również zainteresować  Jakie są formy klejów termotopliwych?

 

Czy ważna jest jakość zdjęcia?

Do plakatu zazwyczaj wykorzystujemy wcześniej przygotowane zdjęcie. Wprawdzie drukarka potrafi zwiększyć jakość wydruku – nawet w przypadku przeciętnie wyglądającego zdjęcia – ale powinniśmy zadbać o możliwie największą rozdzielczość. Tylko wtedy możemy być pewni, że finalny efekt będzie wolny od przekłamań.

W trakcie działania należy się również zastanowić czy obcinamy zdjęcie. Jeśli myślimy o dużym plakacie to lepiej nie korzystać z tej opcji, ponieważ może to zepsuć efekt końcowy. Zamiast obcinania, lepiej wydrplakat karaokeukować całe zdjęcie. Większość programów do drukowania plakatów posiada opcję pozwalającą w miarę prosty sposób dopasować wizualną wielkość.

Druk plakatów może także nastręczać trudności w przypadku, gdy mamy problemy z właściwym formatowaniem tekstu. Typografia musi być czytelna i wyraźna, inaczej plakat nie będzie spełniał swojej funkcji reklamowej i informacyjnej. Komunikaty na plakacie muszą być zrozumiałe dla odbiorców – mała czcionka czy niewłaściwy kontrast potrafią zepsuć ogólne wrażenie i przyczynić się do marketingowej porażki.

 

Nie należy też zapominać o właściwym doborze kolorystyki plakatu.. Jeśli stawiamy na wielokolorowy plakat, to musimy pamiętać o tym, aby odcienie szarości nie zepsuły wyglądu poszczególnych barw. Stonowane kolory lepiej sprawdzą się w przypadku plakatów o charakterze informacyjnym. Z kolei w reklamie „wszystkie chwyty są dozwolone” – im plakat ciekawszy i oryginalniejszy tym lepiej!

Powinno również zainteresować  Jak wykorzystać potencjał bandy LED?

Gdy już przebrniemy przez proces tworzenia projektu graficznego i wyboru właściwych materiałów do wydruku, czas przejść do etapu końcowego. Z reguły, nie ma wcale potrzeby drukowania dużej ilości sztuk. Dobrym pomysłem jest wtedy skorzystanie z drukarni cyfrowej – koszty są niższe, jakość dobra, a czas wydruku stosunkowo szybki.