Młotki – rodzaje i wybór

Młotek to jedne z najprostszych narzędzi, które ma wiele zastosowań. Towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów, ale przez wielu przeszedł znaczącą ewolucję, a dziś jest chyba w każdym domu. Jakie wyróżniamy rodzaje młotków? Jaki warto kupić?

Do czego służą młotki?

Młotki wykorzystujemy do obróbki różnych materiałów, wbijania gwoździ czy klinów, a także do pracy z innymi narzędziami, np. z dłutem czy punktakiem. Specjalistyczne przeznaczenie młotka wpływa na jego budowę. Większość młotków jest wyposażona w obuchy wykonane z wysokiej jakości, starannie zahartowanej stali. Młotki do nietypowych, specjalnych zastosowań, mogą być wyposażone w obuch z miękkiego metalu, tworzywa sztucznego, gumy lub drewna. Niektóre młotki mają obuchy ukształtowane tak, by mogły także pełnić funkcję obcęgów.

Jak wybierać dobre młotki?

Przed zakupem młotka trzeba sprawdzić jakość wybranego narzędzia, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Posługiwanie się niepełnowartościowym narzędziem może spowodować poważny wypadek. Zgodnie z obowiązującą normą na obuchu młotka musi znajdować się trwale odciśnięte logo producenta, co jest gwarancją jakości produktu. Podczas oględzin warto sprawdzić twardość obucha, który powinien być mocno zamocowany na trzonku. Drewniany trzonek nie może mieć widocznych pęknięć ani śladów po sękach, jego koniec tkwiący w obuchu powinien być dodatkowo unieruchomiony za pomocą klina. Najlepsze drewniane trzonki są produkowane z drewna o długich włóknach, np. jesionu lub hikory. Coraz popularniejsze są młotki wyposażone w trzonki z tworzywa sztucznego lub metalu. W marketach znajdziemy też narzędzia charakteryzujące się konstrukcją monolitową, co oznacza że obuch i trzonek są wykonane z jednego kawałka metalu.

Powinno również zainteresować  Narzędzia warsztatowe, które musisz posiadać

Najważniejsze rodzaje młotków

Najbardziej uniwersalnym narzędziem jest młotek ślusarski, który składa się z odkutego obucha i drewnianego trzonka zamocowanego w otworze obucha, czyli oczku. Zaokrąglony, wąski koniec obucha to rąb, służący np. do wstępnego wbicia małego gwoździa. Przeciwległy, szeroki koniec obucha, zwykle o przekroju kwadratu, jest przeznaczony do wbijania z pełną siłą. Młotki budowlane są wykorzystywane w budownictwie, przy różnego rodzaju pracach montażowych. Podtypy narzędzi różnią się między sobą kształtem obucha i szczegółami jego konstrukcji, dzięki którym łatwiej wykonuje się nimi pewne specyficzne prace. Wyróżniamy młotki ciesielskie, które zamiast ściętego końca mają dwa zęby, a służą do wyciągania gwoździ, szczególnie z trudno dostępnych miejsc. Obuch jest wykonany z hartowanej stali, a trzonek z drewna albo tworzywa sztucznego. Młotki murarskie są większe i mają długą, wąską, zakończoną płasko główkę. Sprawdzą się przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych, takich jak np. naprawa murów. Młotki stolarskie są podobne do ciesielskich, ale nie mają zębów. Wykorzystuje się je do podbijania innych narzędzi, np. dłuta i wybijania gwoździ. Ich obuch jest niewielki i okrągły. Młotki kamieniarskie są wyposażone są w obuch o dwóch tępych zakończeniach. Służą przede wszystkim do rozkuwania betonu, rozbijania kostki brukowej czy wbijania drewnianych elementów. Młotki brukarskie mają obuch z gumy lub z metalu z nakładkami z gumy i drewniany bądź metalowy trzonek. Są najlepsze do przybijania kostki brukowej, płyt chodnikowych czy krawężników.

Powinno również zainteresować  Jak wybrać pistolet do kleju?

Dobry młotek to przede wszystkim wytrzymałość i wygoda pracy. Różnorodność kształtów młotków i użytych materiałów z pewnością ułatwi nam wybór odpowiedniego narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *