3 rodzaje kleju na gorąco

Od jakiegoś czasu kleje na gorąco cieszą się bardzo dużą popularnością. Są powszechnie wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Jednak warto pamiętać, że nie każdy klej sprawdza się w przypadku wszystkich materiałów. Dlatego wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje klejów na gorąco.

Podstawowe rodzaje klej na gorąco

Kleje na gorąco to kleje, których głównym składnikiem są polimery. Najbardziej uniwersalne kleje tego rodzaju składają się przede wszystkim z polimeru octanu etylowinylu EVA. Są one powszechnie stosowane w wielu gospodarstwach domowych oraz w przemyśle. W zależności od dodatków żywić zwilżających ich temperatura topnienia oscyluje wokół 200 stopni Celsjusza. Doskonale sprawdzają się one podczas klejenia ceramiki, kartonów, tekstyliów czy szkła akrylowego. Tego typu rodzaje klej na gorąco są często wykorzystywane również z uwagi na bardzo korzystny stosunek ceny do jakości.

Inną ważną grupą klejów na gorąco są kleje na bazie pololefinu PO. Są one powszechnie używane w gospodarstwach domowych. Cechują się większą wydajnością niż wspomniane już kleje EVA. Stosuje się je do klejenia tworzyw sztucznych – PE, PVC i PP oraz metali. Dlatego wykorzystuje się je również w przemyśle opakowań, opakowań przeznaczonych do głębokiego mrożenia, przy produkcji filtrów czy elementów betonowych.

Wytrzymałe kleje poliamidowe

Inne rodzaje klej na gorąco to kleje produkowane na bazie poliamidów PA. Wykorzystywane są one wprawdzie w dość wąskim zakresie materiałowym, ale doskonale sprawdzają się w bardzo trudnych warunkach. Najczęściej wykorzystuje się je do klejenia elektroniki. Są one odporne na czyszczenie i zmywanie. Dobrze radzą sobie także w niskich temperaturach. Przy pomocy tego typu klejów na gorąco można łączyć ze sobą tworzywa sztuczne, w tym poliuretany, poliamidy i poliestry. Ze względu na dość wąski zakres działania wykorzystywane są najczęściej w przemyśle specjalistycznym. W gospodarstwach domowych spotkać je można raczej rzadko. Zresztą ich specyficzne właściwości nie predestynują ich do tego.

Powinno również zainteresować  System aluminiowych pojemników – czym jest?

Uniwersalne poliuretany reaktywne

Ostatnią, ale nie mniej istotną, grupą klejów na gorąco są kleje produkowane na bazie poliuretanów reaktywnych PUR. Wykorzystywane są one powszechnie w gospodarstwach domowych ze względu na szeroki wachlarz możliwości klejenia różnego rodzaju materiałów. Ponadto z uwagi na właściwości i wysoką wydajność stosowane są w przemyśle samochodowym. Cechują się długim czasem nagrzewania. Po doprowadzeniu kleju do płynności długo pozostają one w formie, która nadaje się do użytku. To bardzo ważne w przypadku przemysłu samochodowego. Tam każda minuta ma znaczenie.

Jaki klej na gorąco wybrać?

Niejednokrotnie problemem okazuje się być wybór odpowiedniego  kleju na gorąco. W domach najczęściej stosowane są uniwersalne kleje produkowane na bazie EVA. Jednak jeśli zajdzie potrzeba zastosowania innego rodzaju kleju na gorąco, nie powinno być to większym problemem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *