Czy warto inwestować w mieszkanie?

wnętrze mieszkania

Oczywiste jest, że warto zainwestować posiadane oszczędności w coś, co może zaowocować zyskiem. Ważne jest, by wybrać odpowiednią i najkorzystniejszą opcję. Do wyboru jest wiele sposobów lokowania oszczędności, m.in. złoto, czy obligacje. Jedną z możliwości jest inwestycja w nieruchomość pod wynajem. Poniżej można znaleźć odpowiedź na pytanie, czy warto inwestować w mieszkanie.

Zysk płynący z wynajmu mieszkania

Chociaż istnieje wiele możliwości inwestycji w Krakowie, począwszy od wykupienia gruntu budowlanego, przez lokal użytkowy, aż po zakup mieszkania w kamienicy, to lokal mieszkalny jest najczęściej i najchętniej wybieranym rodzajem nieruchomości. Przygotowując mieszkanie pod wynajem nie trzeba inwestować w nie większych pieniędzy, niż np.  w przypadku zakupu mieszkania w starej kamienicy. Względem dochodów również wyprzedza zysk ze złota, czy obligacji skarbowych, generując stały, comiesięczny przychód.

Finansowanie zakupu mieszkania

Kupno mieszkanie nie musi wiązać się z posiadaniem wystarczającej ilości gotówki, tutaj z pomocą przychodzą kredyty hipoteczne, udzielane na inwestycję mieszkaniową. W przypadku atrakcyjnego lokum zyski z wynajmu mogą spłacić mieszkanie w ciągu kilkunastu, a niekiedy nawet kilku lat, co czyni inwestora posiadaczem własnego mieszkania. Wg specjalistów i danych pozyskanych z wielu badań, najlepszą lokalizacją mieszkania pod wynajem jest centrum i okolice. Mieszkanie powinno też posiadać trzy niezależne pomieszczenia oraz osobno kuchnię. Aneks z salonem kuchennym w tym przypadku sprawdza się najgorzej. Mieszkania posiadające powyższe cechy są najatrakcyjniejsze zarówno na rynku nieruchomości, jak i najmu, na takie mieszkania jest największy popyt.

Powinno również zainteresować  Koronawirus a dofinansowanie na firmę

Czym kierować się przy zakupie mieszkania

Mieszkanie jest inwestycją, dzięki której właściciel może generować wysokie zyski przez długi czas, dlatego warto zdecydować się na konkretny lokal. Najlepiej wybrać lokal z rynku pierwotnego, nowe mieszkania wynajmowane są w pierwszej kolejności. Ponadto w nowym budownictwie stosuje się lepszej jakości materiały i budynki te cieszą się lepszą jakością. Dodatkowo inwestor może być pewny, że mieszkanie nie będzie potrzebowało nieplanowanych inwestycji związanych z poprzednim użytkowaniem.
Rynek mieszkań większych miast wciąż zdominowany jest przez studentów uczelni wyższych, co również świadczy o popycie na mieszkania znajdujące się w centrum lub w okolicach, ale nie tylko. W tym przypadku należy wziąć również pod uwagę okolice szkół, uczelni czy uniwersytetów. Spore grono uczniów i studentów jest zmotoryzowana, dlatego przy zakupie mieszkania warto również zwrócić uwagę na pobliskie parkingi, czy garaż podziemny. Dla osób nieposiadających uprawnień do prowadzenia samochodów pozostaje komunikacja miejsca, a wybierając lokalizacje zgodnie z powyższymi wskazówkami, można być pewnym, że najemca i z tym nie będzie mieć problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *