Dlaczego warto korzystać z kart płatniczych

Dlaczego warto korzystać z kart płatniczych

Coraz większa ilość osób przekonuje się do korzystania z karty płatniczej jako formy zapłaty za towary lub usługi. Także, coraz więcej przedsiębiorstw umożliwia takie rozwiązanie z racji wygody, bezpieczeństwa oraz szybkości dokonywanych transakcji. Jednakże oprócz wygody karty płatnicze stwarzają również zagrożenia w nieodpowiednich rękach.

Jakie są rodzaje kart płatniczych?

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje kart płatniczych: debetową – wydawaną do kont bankowych, kredytową – umożliwiającą zaciągnięcie kredytu; przedpłaconą – gdzie konto jest przypisane do karty i zasilane w razie potrzeb oraz karty obciążeniowe – nazywane także kartami charge. Różnią się między sobą nie tylko sposobem działania, ale także funkcjonalnością. Najbardziej powszechną jest karta debetowa, ponieważ korzystając z niej wydajemy tylko te pieniądze, które faktycznie posiadamy na koncie.

Jakie są korzyści posiadania kart płatniczych?

Największą zaletą posiadania kart płatniczych jest to, że dzięki nim nie musimy nosić przy sobie gotówki. Z racji coraz powszechniejszego dostępu do terminali płatniczych możemy nimi płacić za różnego rodzaju usługi czy zakupy. Posiadane na koncie pieniądze możemy wypłacać nie tylko w bankomatach, ale także i w punktach handlowych oferujących tzw. usługę cashback. W ramach tej usługi możemy jednorazowo wypłacić do 200 zł pod warunkiem uiszczenia zapłaty za zrobione zakupy przy pomocy karty płatniczej. Płacenie za pomocą kart płatniczych znacznie zwiększa szybkość obsługi w placówkach handlowych, dzięki czemu klienci są obsługiwani szybciej i sprawniej. Zwłaszcza jeśli karta płatnicza posiada opcję zapłaty za pomocą funkcji zbliżeniowej karty. Dzięki karcie klient nie musi mozolnie odliczać konkretnej kwoty pieniędzy i czekać na wydanie reszty stojąc przy kasie. Cała operacja zostaje przeprowadzona automatycznie, a kwota widniejąca na rachunku zostanie rozliczona przez bank, który tą kartę wydał. Wyposażonych w tą funkcję jest ponad 70 proc. wszystkich obsługiwanych kart płatniczych w Polsce a także dostosowano do niej także zdecydowaną większość terminali.

Powinno również zainteresować  Czy warto inwestować w mieszkanie?

Kolejną wielką zaletą korzystania z kart płatniczych jest bezpieczeństwo kart. Obecnie większość kart płatniczych w Polsce to karty zabezpieczone, hybrydowe wyposażone zarówno w mikroprocesor, jak i pasek magnetyczny. Ryzyko związane z kradzieżą kart płatniczych ograniczają też dzienne limity wartości zakupów na kartach i wypłat gotówkowych z bankomatów.

Jakie usługi dodatkowe oferują karty płatnicze?

Wielu aktywnych posiadaczy kart płatniczych może korzystać z usług dodatkowych. Najczęściej spotykanymi są pakiety ubezpieczeniowe chroniące posiadacza karty od różnych zdarzeń losowych tj. nieszczęśliwy wypadek, zwrot kosztów leczenia lub utrata bagażu.

Ciekawą opcją jest tzw. usługa concierge. Są to specjalne działy w instytucjach finansowych, które zajmują się wyręczaniem klienta w załatwianiu codziennych spraw. Za pomocą tej usługi klient wyręczany jest w różnych czynnościach tj. rezerwacja stolika w restauracji, kupno biletów do kina lub też załatwienie opiekunki do dziecka.