Oleje przekładniowe stosowane są od wielu lat. Można zakupić je w wielu sklepach branżowych. Nie każdy wie jednak o tym, do czego są przeznaczone takie oleje.
Oleje przekładniowe
Na samym początku trzeba powiedzieć, że olej przekładniowy to specjalny typ oleju, który przeznaczony jest do użycia w przekładniach. Stosowany jest w samochodach oraz innych pojazdach. Oleje przekładniowe wykorzystywane są w skrzyniach biegów. Na pierwszy rzut oka takie produkty mogą przypominać oleje silnikowe, jednak istnieje pomiędzy nimi bardzo dużo różnic. Mowa tutaj nie tylko o składzie, ale też o właściwościach. Na przykład oleje przekładniowe dostosowane są do pracy przy sporym nacisku, który nie występuje w silniku. Dlatego oba te typy olejów nie mogą być używane jako zamienne. Tego typu praktyka mogłaby doprowadzić do szybkiego zniszczenia mechanizmu przekładni, czego przecież nikt nie chce. Warto dodać, że same oleje przekładniowe można podzielić na różne kategorie. Dobrze zauważyć, że oleje do motocykli różnią się gęstością, co ma na celu zmniejszenie oporu przepływu oleju. Przede wszystkim różnią się temperaturą, a ponadto wzbogacone są dodatkami usprawniającymi silnik. Oleje przekładniowe stosowane są zarówno do skrzyni manualnej, jak i automatycznej. Podstawowym zadaniem takich produktów jest minimalizowanie tarć, które powstają w czasie pracy mechanizmu pomiędzy jego elementami. To bardzo istotna kwestia, gdyż nadmierne tarcie powoduje wzrost temperatury, która przykłada się do przyspieszenia zużywania komponentów, a ponadto samego oleju. Efektem tego może być poważne uszkodzenia. Dlatego zawsze trzeba dobierać sprawdzony olej przekładniowy. Dobrze dobrany odprowadzi ciepło ze skrzyni biegów, a ponadto pochłonie zanieczyszczenia tj. drobinki metalu, które w naturalny sposób powstają w czasie pracy przekładni. Oleje przekładniowe najlepiej kupować od uznanych producentów. Ich jakość jest bardzo ważna.
Wymiana oleju oraz jego dobór
Okazuje się, że tak jak olej silnikowy, tak samo oleje przekładniowe z czasem zużywają się i tracą swoje pierwotne właściwości, przez co ulegają zanieczyszczeniu. Z tego powodu bardzo istotna jest ich regularna wymiana. Warto zauważyć, że interwały pomiędzy następnymi wymianami są przeważnie dłuższe niż w przypadku oleju silnikowego, który zaleca się wymienić według zaleceń producenta pojazdu bądź nie rzadziej niż raz w ciągu roku. Jeżeli mowa o olejach przekładniowych to można je wymieniać w zależności od składu oraz typu, przeważnie jest to 60-500 tysięcy kilometrów. Trzeba wiedzieć o tym, że częstotliwość wymiany powinna być zgodna przede wszystkim z zaleceniami producenta skrzyni bądź przekładni. Jeżeli mowa o doborze, w tym przypadku najlepiej sugerować się instrukcjami producenta konkretnego pojazdu, który ściśle określił parametry, jakie powinien mieć olej przekładniowy, Celem jest to, że był bezpiecznie stosowany w konkretnej przekładni.