Założenie własnej działalności to poważny krok. Niektórzy jednak wolą pracować na własną rękę, sami decydować o tym kiedy i za ile wykonają dana pracę. Własna firma to wyzwanie, któremu jednak można podołać, jeśli oczywiście się do tego odpowiednio przygotuje.
Działalność czy wolny strzelec?
Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju usługi dana osoba chce świadczyć, oraz od tego czy jest pewna zleceń. Bardzo często jest tak, że osoby, które w planach mają własny biznes, początkowo pracują na etacie gdzie indziej, a usługi świadczą na zasadzie umowy o dzieło. Dlaczego tak? Ponieważ nie są pewne czy uda im się utrzymać z samych zleceń, czy zarobią na niezbędny ZUS i inne opłaty związane z działalnością gospodarczą. Jeśli jednak umowy o dzieło są ciągłe, przynoszą duży dochód i są systematyczne, to znak, że najwyższy czas otworzyć własną działalność gospodarczą. I co dalej?
Firma duża czy mała?
Jednoosobowa działalność jest z pewnością prostsza do ogarnięcia niż firma zatrudniająca wiele osób. O przedsiębiorcach, którzy zatrudniają mniej niż 10 osób a ich obrót netto jest mniejszy niż 2 mln euro rocznie mówi się mikroprzedsiębiorcy. Tak więc do takiego grona zalicza się także działalność jednoosobowa. Czy w takiej sytuacji jest sens zatrudniania księgowej? Otóż nie, ponieważ to kolejne koszty, a prawda jest taka, że z rachunkami w takiej firmie poradzi sobie program do księgowości. Można go kupić bez problemu, a dzięki intuicyjnej obsłudze już wkrótce okaże się, że księgowość wcale nie jest taka straszna.
Jak działa program do księgowości?
Warto zaznaczyć, że właściciele niewielkich firm mogą prowadzić tzw, księgowość uproszczoną, zwaną też małą księgowością. Opiera się ona przede wszystkim na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów. Mimo że nie jest to skomplikowany proces, to jednak można popełnić w nim błędy, dlatego lepszym rozwiązaniem jest program do księgowości. Dzięki niemu nie tylko można wystawiać faktury przychodowe, ale również dodawać koszty firmowe. Na podstawie tych danych, program do księgowości generuje i drukuje księgę przychodów i rozchodów. Jednak to w dalszym ciągu nie koniec.
Dodatkowe funkcje programu do księgowości
Odpowiednio wybrany program do księgowości jest w stanie również tworzyć rejestry VAT i deklaracje VAT-7. Mało tego, sprawdza on aktualne składki ZUS jak również pomaga obliczyć kwoty podatków. Obecnie, z racji na duży wybór tego typu programów, istnieje możliwość darmowego wypróbowania wielu z nich. Wystarczy się zalogować, aby niektóre programy przetestować za darmo przez okres 30 dni. To czas wystarczający, aby zapoznać się z zasadami, według których funkcjonuje program do księgowania, bowiem naprawdę obsługa większości z nich nie jest skomplikowana. Reasumując, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zatrudnianie księgowej jest zbędnym wydatkiem.