Jak działa system POS?

Point of Sale Terminal terminal karta

 

Terminal POS (z ang. Point of Sale Terminal) jest to urządzenie elektroniczne do przyjmowania kart, które posiada czytnik danych z mikroprocesora lub paska magnetycznego umożliwiający dokonywanie transakcji w punkcie akceptującym karty. Są one dedykowane do pracy w miejscu sprzedaży. Dzięki nim goście są obsługiwani szybciej i sprawniej.

Jak działa system POS?

Terminale typu POS to urządzenia wykorzystujące nowoczesne technologie. Ekrany są wyposażone w dotykowe matryce scalone wraz z komputerem w jedno urządzenie. Terminale POS działają w większości na standardowych łączach telekomunikacyjnych więc są to terminale stacjonarne. Istnieje także możliwość instalacji terminali przenośnych wykorzystujących łącza GSM. Wraz z rozwojem Internetu i handlu wirtualnego pojawiły się wirtualne terminale umożliwiające bezpieczne zakupy w sieci. Na urządzeniach można zainstalować system szybkiej sprzedaży co usprawnia pracę kasjera. Ekrany dotykowe oszczędzają czas potrzebny na szkolenie pracowników oraz gwarantują efektywną pracę, co przekłada się na wzrost sprzedaży oraz obniżenie kosztów działania i wzrost zysków.

Jakie aspekty brać pod uwagę przy zakupie terminali POS?

Kluczem prawidłowego działania systemu POS jest wybór odpowiedniego urządzenia. Jak w każdym aspekcie kluczowy jest tutaj stosunek jakości do ceny. Niższa cena odbija się na jakości danego urządzenia. Warto także zwrócić uwagę na długość gwarancji jaką otrzymujemy wybierając terminal dotykowy. Ważnym aspektem jest także wybór odpowiedniego rodzaju ekranu dotykowego. Wyróżniamy dwa rodzaje ekranów:

Powinno również zainteresować  Sposób na biznes - własny punkt kurierski 2022

Ekran dotykowy rezystancyjny – inaczej zwany oporowym, działa na zasadzie reakcji na nacisk. Ekrany te stosuje się w systemach POS gdzie nie zawsze, ze względu na warunki danej pracy, można dotknąć ekranu suchym palcem. W tym przypadku operację wykonywać można czymkolwiek: kartą, długopisem lub nawet w rękawiczkach. Wynika to z tego, że ekran ten działa na zasadzie tworzenia zwarcia w punkcie dotyku, którego położenie na podstawie obliczeń jest w stanie określić procesor zawarty w terminalu.

Ekran dotykowy pojemnościowy – działa na zasadzie przepływu prądu, którego zakłócenie wywołuje się poprzez dotknięcie ekranu. Ekrany te najczęściej stosuje się w punktach szybkiej sprzedaży, jak sklepy typu market. Przy obsłudze tego typu ekranów operator nie używa rękawiczek i nie oddala się do stanowiska. Zaletą tego systemu jest znikome zużycie ekranów w danych punktach pojemnościowych co ma duże znaczenie w przypadku powtarzania tych samych czynności w dużym natężeniu. Wadą jest to, że ekran nie będzie działał poprawnie przy chociażby wilgotnych palcach operatora.

Tpe Emie

Jakie są zalety posiadania systemu POS?

System POS najczęściej można spotkać w lokalach gastronomicznych, ale także na stacjach benzynowych oraz w marketach budowlanych i sklepach AGD. Zaletami tego typu systemów jest to, że zintegrowana konstrukcja ogranicza ryzyko wystąpienia awarii. Zintegrowany program jest tańszy w eksploatacji, a obsługiwany program sprzedażowy oferuje wiele możliwości i udogodnień. Umożliwia on dostosowanie terminalu do warunków pracy przez chociażby umieszczenie go na ścianie. System ten jest intuicyjny dzięki czemu, łatwo nauczyć pracowników obsługi terminala, co redukuje koszty szkolenia.

Powinno również zainteresować  Jak wybrać kuriera?