Jak wybrać papier do drukarki?

Wybór odpowiedniego papieru do drukarki determinuje finalną jakość wydruku, ale również wpływa na działanie całego mechanizmu drukującego. Wybierając papier do drukarki należy zwrócić uwagę na kilka istotnych właściwości. 

Na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy wyborze papieru do drukarki ?

Niepodważalnie pierwszym, a zarazem najważniejszym parametrem jest jakość wydruku. Jest ona zdeterminowana czterema parametrami papieru, którymi są: format, gramatura, rozdzielczość druku oraz klasa. O ile czasem te właściwości są kwestią indywidualnych preferencji o tyle odrębną kwestią jest kompatybilność papieru z drukarką. Inny rodzaj i grubość papieru stosuje się do drukarki igłowej, laserowej czy atramentowej. Mianem gramatury określa się masę i gęstość papieru. Istotnym wyznacznikiem jakości jest grubość kartki. Jeśli jest ona większa to papier nie prześwituje oraz nie ulega gnieceniu, co ma szczególne znaczenie w przypadku korespondencji biznesowej czy dokumentów urzędowych. Dlatego inne papiery stosuje się do użytku wewnętrznego i prywatnego, a inne do drukowania ofert oraz korespondencji służbowej. Zarówno wybór gramatury, jak i rozdzielczości jest uzależniony od możliwości technicznych drukarki. Zawsze jest ona podana przez producenta.

Ważne, żeby nie przekraczać tych wartości, ponieważ może to uszkodzić drukarkę. Idealny papier powinien nadawać się zarówno do druku monochromatycznego, jak i kolorowego. Rozszerza to możliwości powstających wydruków. Papier do drukarki ma gwarantować przede wszystkim wysoką jakość wydruku. W tym celu przyznawane są mu klasy, oznaczane kolejno literami: A,B,C. Kwestią estetyczną, ale również w dużej mierze determinującą ostateczną jakość wydruku jest wykończenie. W zależności od tego papier może być matowy lub połyskujący, powlekany lub nie. Dobry jakościowo papier powinien być gładki oraz nieprzezroczysty.

Powinno również zainteresować  Młotki – rodzaje i wybór

Co determinuje wybór papieru ?

Papier może posiadać różne cechy, dlatego jego wybór jest przede wszystkim uzależniony od rodzaju drukarki oraz jakości wydruku, jaką chcemy uzyskać. Na rynku są dostępne drukarki: atramentowe, laserowe oraz igłowe. Tak na przykład do wydruku zdjęć służy papier fotograficzny. W jego obrębie wyróżniamy dodatkowo kilka rodzajów, które są uzależnione od typu stosowanej drukarki. Tak na przykład druk atramentowy oraz laserowy wykorzystują inne odmiany papieru. Ostateczny wybór jest w dużej mierze zależny od tego, w jaki celu tworzymy nasze wydruki oraz jak chcemy je wykorzystać.

W przypadku prowadzenia działalności sprzedażowej czy wystawienniczej sięga się po papier wysokiej jakości. Jednym z nich jest specjalny papier wizytówkowy. Pozwala na prezentację treści w estetyczny i przejrzysty sposób. Kolejnym zadaniem jest przede wszystkim funkcjonalność, która powinna być zgodna z naszymi oczekiwaniami. Rynek oferuje wiele odmian papieru, począwszy od tradycyjnego aż po papier samoprzylepny czy nawet magnetyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *