Logistyka automotiv – najtrudniejsza gałąź transportu?

Komplikacja w logistyce dla branży motoryzacyjnej polega głównie na konieczności zorganizowania dostaw w ten sposób, by z montowni jak najszybciej zjeżdżały gotowe samochody. Co w tym trudnego? Cały szkopuł polega na tym, że poszczególne elementy pojazdów powstają często nie tylko w zakładach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów, ale także leżących w innych krajach. Oczywiście skupimy się na tutaj na rynku wewnętrznym UE, choć musimy pamiętać, że nawet we wspólnocie występują znaczne różnice począwszy od stawek mandatów, cen paliw czy wyrozumiałości służb zajmujących się kontrolowaniem pojazdów transportowych.

Synchronizacja

To podstawa logistyki dla branży motoryzacyjnej i musi ona występować po obu stronach tj. zamawiającym i dostawcy. Nie zapominajmy, że brak jednego komponentu zatrzymuje całą linię w montowni i generuje olbrzymie koszty, które – co rzecz oczywista – wpływają na producenta, jak i na spedytora. Komunikacja na najwyższym poziomie oraz natychmiastowa reakcja niesie za sobą konieczność tworzenia zespołów wykfalifikowanych pracowników zarówno w firmie logistycznej, jak i u producenta, które będąc w ciągłym kontakcie reagują na bieżące potrzeby tego drugiego uwzględniając jednocześnie możliwości pierwszego.
Operator logistyczny jest często zmuszony do magazynowania niektórych komponentów w swoich zasobach, a jednocześnie musi cały czas czuwać nad łańcuchem dostaw i wciąż kontrolować możliwości własnej floty, jak i grup podwykonawców. Warto również wspomnieć, że dzisiejszy rynek sprzedaży samochodów to nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt opcji w tym samym modelu, który jest zamawiany przez salony i jak zawsze musi być „na już”, żeby klient się nie rozmyślił.

Powinno również zainteresować  Chlorella - dlaczego warto wzbogacić o nią dietę

Elastyczność w logistyce

To znów wspólny mianownik dla producenta i dostawcy w procesie logistycznym dla branży motoryzacyjnej. Wspomniane wyżej zespoły pracowników musza oprócz bieżącej analizy zamówień odgadywać również trendy wśród kupujących – w końcu zawsze jakiś kolor lub zestaw dodatkowego wyposażenia sprzedaje się lepiej od innego i trzeba umieć go wychwycić.
W przypadku operatorów logistycznych polega to na zwracaniu uwagi na to, które komponenty są częściej zamawiane i wykorzystywanie wolnych transportów do ich dostawy, często z koniecznością magazynowania i oczekiwania na wywóz do producenta. W logistyce dla branży motoryzacyjnej najczęściej stosowanym podejściem do zamówień i dostaw jest określenie „just in time”, czyli dostawa na czas. Nie było by to możliwe bez ogromnych nakładów wyłożonych na nowoczesne systemy informatyczne po obu stronach, które ułatwiają i synchronizują pracę obu części łańcucha. Oprócz wskazanych tutaj trudności, a raczej konieczności zmiany podejścia do specyficznej gałęzi szeroko rozumianej obsługi dostaw, jaka występuje w logistyce dla branży motoryzacyjnej warto wspomnieć, że jest to aktualnie jedna z bardziej dochodowych części rynku transportu. Jednak jak widać po przeczytaniu powyższego tekstu jest raczej zarezerwowana dla dużych graczy z olbrzymim doświadczeniem i możliwościami finansowymi.

Więcej informacji: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/warehouse-logistics/logistyka-dla-branzy-automotive/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *