Usługi kurierskie i branża e-commerce to jedne z niewielu branż, które w okresie pandemii nie mogą narzekać na spadek obrotów, wręcz przeciwnie. Klienci jeszcze przed pandemią korzystali z usług sklepów internetowych ze względu na znacznie niższe ceny. Obecnie ta tendencja dodatkowo wzrosła ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne.
Magazynowanie w e-commerce
Tylko małe sklepy internetowe rozpoczynające swoją działalność gospodarczą mogą korzystać z magazynu znajdującego się na zapleczu biura lub sklepu. Bardzo szybko okazuje się, że taka forma jest niewystarczająca, zwłaszcza, jeżeli sklep oferuje popularne artykuły w atrakcyjnych cenach.
Właściciel sklepu nawet z pomocą pracownika nie jest w stanie szybko obsłużyć swoich klientów. Musi odebrać zamówienie, zamówić kuriera i przygotować przesyłkę do odbioru przez kuriera. W tym czasie klient czeka na sms informujący o nadaniu przesyłki i terminie jej dostarczenia. Najczęściej spodziewa się jej na drugi dzień lub najpóźniej w ciągu 2-3 dni. To właśnie czas decyduje o sukcesie w branży e-commerce.
Najlepszym i coraz częściej wybieranym przez sklepy internetowe rozwiązaniem jest wynajem magazynów dystrybucyjnych. Oferują je duże centra logistyczne uwalniając właścicieli sklepów internetowych od wielu obowiązków, zapewniając jednocześnie szybką dostawę towaru.
Firma logistyczna przejmuje na siebie obowiązki związane z odbiorem dostaw, dokonywaniem odpraw celnych, rozliczeniem z urzędami, sprawdzaniem stanów magazynowych i wreszcie przekazywaniem przesyłek firmom kurierskim. Właścicielowi pozostanie tylko przesyłanie drogą elektroniczną zamówień klientów i uzupełnianie stanów magazynowych.
Jak wynająć magazyn dla e-commerce?
W przypadku wynajmowania magazynu sprawą kluczową jest jego lokalizacja. Przekłada się to bezpośrednio na koszty działalności firmy i czas realizacji zamówienia. Magazyn powinien być zlokalizowany w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych i dróg szybkiego ruchu. Dzięki temu kierowcy nie będą tracić czasu na stanie w korkach w centrum miasta.
Centra logistyczne oferujące powierzchnie magazynowe do wynajęcia powstają najczęściej na obrzeżach dużych miast, stąd też cena wynajmu jest korzystniejsza niż w centrum miasta.
Magazyn powinien być skrojony na potrzeby firmy. Zbyt mała powierzchnia spowoduje, że po 2 latach trzeba będzie go zamienić na większy. Wynajęcie magazynu na wyrost oznacza płacenie za niewykorzystaną powierzchnię. Właściciel musi znaleźć zloty środek.
Dobry magazyn musi mieć pełną infrastrukturę. Dobry dojazd, parking i rampy to podstawa. Jeszcze ważniejsze jest zapewnienie właściwej temperatury regulowanej automatycznie, dostępu do internetu, sieci telefonicznej, alarmowej i zasilania awaryjnego. Oczywiście obiekt musi być monitorowany i chroniony przez całą dobę.
Dobrze wynajęty magazyn pozwala właścicielowi sklepu internetowego skupić się na działaniach marketingowych i poszerzać grono klientów.
Więcej informacji: https://www.rhenus.com/pl/pl/know-how-blog/magazynowanie-w-e-commerce/