Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa

Laptopy

Dziś na rynku dostępnych jest wiele modeli laptopów. Różnią się konkretnymi parametrami oraz przeznaczeniem. To sprawia, że wybór odpowiedniego komputera nie jest wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Na jakie zatem elementy powinno się zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

Jaki procesor i dysk twardy?

Jednym z najważniejszych elementów w każdym laptopie jest procesor. To serce komputera. Wybierając konkretny procesor, szczególną uwagę zwrócić należy na częstotliwość taktowania oraz wielkość pamięci podręcznej. Od tych bowiem parametrów zależy szybkość działania laptopa. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym oczywiście lepiej. Poza procesorem niezwykle istotnym elementem jest dysk twardy. Jeśli chodzi o ten podzespół, to szczególnie istotna jest jego pojemność. To na dysku twardym zapisywane są wszystkie dokumenty, zdjęcia i inne dane. Warto zatem wybrać dysk o dość dużej pojemności. Dzięki temu nie będzie konieczna jego wymiana już po kilku latach ze względu na brak wolnego miejsca. Ważnym parametrem jest tu także prędkość obrotowa dysku twardego. Dziś standard to przynajmniej 5400 obr./min. Ciekawą ofertę laptopów z bardzo dobrymi procesorami i pojemnymi dyskami twardymi znaleźć można m.in. na stronie https://www.neo24.pl/komputery/laptopy.html.

Jaka pamięć RAM i karta graficzna?

Kolejny istotny element, jaki należy mieć na uwadze przy wyborze laptopa to pamięć RAM. Ilość pamięci RAM również ma wpływ na szybkość działania komputera. W niej przechowywane są bowiem dane tymczasowe pobierane z dysku twardego i napędów. Im więcej pamięci RAM, tym szybsze działania laptopa. Co ważne, istotna jest tu nie tylko sama ilość pamięci, ale także częstotliwość jej pracy. Kupując laptop, nie można oczywiście zapomnieć o dobrej jakości karcie graficznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku grafików i graczy. Dlatego warto tu postawić na rozwiązania sprawdzonych marek. Graficy i gracze na pewno na karcie graficznej oszczędzać nie powinni.

Powinno również zainteresować  Jak wybrać pistolet do kleju?

Jaki rodzaj ekranu i bateria?

Wielkość matrycy w dużym stopniu uzależniona powinna być od tego, w jaki sposób zamierza się z laptopa korzystać. Jeśli komputer użytkowany będzie zawsze w jednym miejscu, np. w biurze lub w domu, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór komputera z większą matrycą. Dobrze sprawdzi się wówczas matryca 16 cali lub więcej. Jeśli jednak laptop ma być często przenoszony, to dla własnej wygody lepiej będzie wybrać model o mniejszej matrycy. Taki komputer będzie po prostu lżejszy. Z kolei, jeśli chodzi o rodzaj matrycy, to wymieć można tu dwa typu. Mowa o matrycy matowej oraz matrycy błyszczącej. Ta pierwsza dobrze się sprawdzi w nasłonecznionych pomieszczeniach. Odwrotnie jest w przypadku matrycy błyszczącej. Wynika to z tego, że matryca matowa nie odbija światła. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o baterii. Jej wybór także nie może być przypadkowy. Dobra bateria powinna zapewniać długi czas pracy na akumulatorze. To ważne, zwłaszcza jeśli z komputera często korzysta się w podróży. Dlatego im większa pojemność baterii, tym oczywiście lepiej. Dobrym rozwiązaniem może być zakup laptopa z baterią 6-komorową o pojemności przynajmniej 4400 mAh.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *