Wybór mebli biurowych, choć z pozoru wydaje się łatwe, wcale takie nie jest. Należy wziąć pod uwagę znacznie więcej parametrów, niż wybierając meble do własnego domu. Siedziba firmy musi wyglądać reprezentacyjnie, a przy tym zapewniać ergonomię pracy i wygodę pracownikom. Jak to pogodzić?
Meble biurowe jako wizytówka firmy
Gdy klient czy kontrahent przestąpi próg Twojego biura, z pewnością oceni to jak funkcjonuje firma, czy jest majętna i rzetelna właśnie po pierwszym wrażeniu, jakie zrobi na nim wnętrze. Oczywiście, że nie dokona oceny tylko na tej podstawie, ale jednak pierwsze wrażenie człowiek w dużej mierze buduje na zmyśle wzroku. Nie jest więc przesadzone stwierdzenie, że biuro to wizytówka firmy.
Przedsiębiorstwa chcą zwykle uchodzić za nowoczesne, dlatego lepiej nie urządzać biura w klasycznym stylu no i zwykle nie ma tyle miejsca, by pozwolić sobie na przepych. Dlatego zainwestuj raczej w nowoczesne rozwiązania. Najlepiej jasne i lekkie – optycznie zwiększy to przestrzeń. Ponadto nowoczesne meble mają mnóstwo rozwiązań, są z natury rzeczy uniwersalne – łatwo łączyć je i rozdzielać – w miarę możliwości i potrzeb.
Dobrze jest mieć w biurze meble tapicerowane. I to nie tylko kanapę w poczekalni, ale też w przestrzeni dla pracowników – dodaje to otoczeniu miękkości i nowoczesności. Jeśli uzupełnimy to designerskimi dodatkami lub elementami wystroju prywatnego domu np. lampami stołowymi czy stojącymi, obrazami, biuro stanie się po prostu przyjemnym, ciepłym miejscem, ale niepozbawionym profesjonalizmu.
Ergonomia i BHP
W myśl polskiego prawa pracodawca zobowiązany jest zapewnić swoim pracownikom bezpieczne miejsce do pracy, zaś w interesie jego samego jest zadbanie o ergonomię, taj by podwładni mogli być jak najbardziej wydajni w godzinach pracy. Jednym z elementów, które to zapewnią są właśnie meble biurowe. Trudno i kosztownie byłoby dopasowywać rozmiar krzesłą i biurka każdorazowo dla każdego nowego pracownika, dlatego warto zdecydować się na biurka i krzesłą czy fotele z możliwością regulacji każdego elementu. Biurka mogą mieć regulowane nóżki, a fotele wysokość siedziska, oparcia czy szerokość podłokietników – wówczas każdy będzie mógł dobrać idealną dla siebie pozycję do pracy.
Dla komfortu i higieny pracy każdy pracownik powinien mieć też miejsce, np. szafkę czy pojemną szufladę, na rzeczy osobiste. Spędzamy w pracy tyle godzin, że trudno udawać, że nie są nam potrzebne chociażby własne chusteczki, krem do rąk czy inne osobiste drobiazgi, które nieprofesjonalnie czy niebezpiecznie trzymać na widoku.
Oprócz potrzeb pracowników warto wybrać dobrze zorganizowane regały na dokumenty, najlepiej otwarte tak, by nie tracić czasu i miejsca na każdorazowe otwieranie drzwiczek szafki.
Jak widać zakup mebli biurowych to jednak jest wyzwanie. Należy wszystko dokładnie przemyśleć, ale to przecież żadna nowość przy zakładaniu czy rozwijaniu firmy.