Wymiana oleju w silniku jest ważnym elementem codziennego użytkowania pojazdu oraz jego eksploatacji. Warto dowiedzieć się, na co konkretnie zwrócić uwagę wymieniając olej silnikowy.
Częstotliwość wymiany oleju
Wśród najważniejszych aspektów związanych z wymianą oleju w silniku można wskazać częstotliwość tego rodzaju działań. Zazwyczaj dane dotyczące częstotliwości wymiany oleju w konkretnym pojeździe można znaleźć w jego książce serwisowej. Jednak w tym przypadku pod uwagę powinno się również wziąć sposób użytkowania pojazdu, który może mieć znaczący wpływ na częstotliwość wymiany oleju. Podczas standardowego użytkowania pojazdu olej w silniku najlepiej wymieniać co około dziesięć tysięcy kilometrów. Natomiast w przypadku większych obciążeń częstotliwość ta może się zmniejszyć nawet do pięciu tysięcy kilometrów.
Wybór oleju silnikowego
Kolejną istotną kwestią jest sam wybór konkretnego oleju silnikowego do samochodu. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zastosowanie się do zaleceń producenta, jeśli nie pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy, takie jak na przykład znaczące ubytki oleju. W obecnych czasach w sprzedaży dostępne są różne rodzaje olejów silnikowych. Są to oleje syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Oleje syntetyczne są najrzadsze, a mineralne najgęstsze. Wśród polecanych olejów silnikowych można wskazać między innymi markę Mobil, która charakteryzuje się wyjątkowo wysokimi parametrami jakościowymi.
Wymiana oleju
Wielu użytkowników pojazdów zastanawia się, czy wymianę oleju lepiej wykonać w sposób samodzielny, czy też powierzyć tę czynność wyspecjalizowanemu warsztatowi samochodowemu. Wymiana oleju nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, jednak nie każdy kierowca ma odpowiednią ilość czasu oraz dobre warunki do wykonania jej w sposób samodzielny. W tym przypadku najlepiej oddać samochód do warsztatu, który w sposób kompleksowy zajmie się wszystkimi niezbędnymi działaniami. Na samodzielną wymianę oleju można się zdecydować w przypadku chęci zaoszczędzenia oraz posiadania własnego garażu.
Koszt wymiany oleju
Koszt wymiany oleju silnikowego to kolejna istotna kwestia dla wielu kierowców, dlatego warto ją wziąć pod uwagę podczas planowania tego działania. Koszt wymiany oleju obejmuje zakup samego oleju, a także zakup filtra oleju, który również powinien zostać wymieniony. Ceny olejów silnikowych wahają się w zależności od wybranego rodzaju, a także producenta. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę także koszt wymiany oleju przez warsztat samochodowy. Natomiast w przypadku samodzielnej wymiany oleju bierze się pod uwagę jedynie koszt zakupu niezbędnych produktów.
Na co zwrócić uwagę?
Wiele osób sądzi, że nie trzeba tak często wymieniać oleju silnikowego, jeśli pojazd nie jest zbyt często eksploatowany. Jednak jest to mit, ponieważ olej silnikowy wraz z upływem czasu traci swoje właściwości, niezależnie od tego, czy pojazd jest często używany, czy też nie. Podczas wymiany oleju możliwe jest zastosowanie innego oleju niż ten, który jest obecnie stosowany. Jednak powinien mieć on te same parametry.