Korozja jest chyba największym wrogiem każdego samochodu. Jest to fakt niezaprzeczalny. Niestety im starszy jest samochód, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia takich problemów. Jak wiemy technika motoryzacyjna rozwija się w spektakularnie szybkim tempie, ale jednej rzeczy nikt nie jest w stanie zmienić – kwestii korozji. Dobrą informacją jest to, iż podwozie samochodu może zabezpieczyć praktycznie każdy na własną rękę i to całkiem niewielkim nakładem finansowym.
Dlaczego podwozia samochodów korodują?
Mogło by się wydawać, że producenci samochodów dbają o każdy szczegół, również potrafią skutecznie zabezpieczyć samochód przed korozją. Oczywiście jest kilku producentów, którzy potrafili sobie w znacznym stopniu poradzić z tymże problemem, niestety wielu z nich totalnie zawiodło w kwestii zabezpieczenia przed atakiem rdzy. Warto także pamiętać, że niektóre modele są zdecydowanie bardziej podatne na występowanie ognisk korozji w podwoziu.
Nie ma takiego zabezpieczenia, które przetrwałoby kilkunastoletnie eksploatowanie samochodu. Szczególnie podwozie samochodu narażone jest na wyjątkowo trudne warunki. Ciągłe zmaganie się z wilgocią, piaskiem, brudem, a także kurzem są idealnym środowiskiem dla rdzy. Najgorzej jest zimą, kiedy to na podwozie oddziałuje sól drogowa. Ponadto musimy mieć na uwadze, iż przez cały rok uderzają w podwozie kamienie, uszkadzając warstwy ochronne, które zwykle nakłada producent pojazdu.
Wiek auta a korozja
Wiek auta jest głównym czynnikiem wpływającym na możliwość pojawienia się korozji. Oczywiście im starszy jest samochód, tym poważniejsze są stany korozyjne i w takim wypadku ratunkiem będą różnego rodzaju smary samochodowe. Podwozie po długim przebiegu z pewnością będzie poważnie zużyte. Obicia i zawilgocenie to jedne z wielu czynników, które znacząco wpłyną na rozwój rdzy. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość Polaków kupuje używane samochody, które niejednokrotnie mają 15, a nawet 20 lat. Ciekawym zjawiskiem jest to, że zdarzają się marki samochodów, które nawet po 15 latach użytkowania nie posiadają oznak korozji.
Czynniki wpływające na brak korozji w starszych autach
Trzeba od razu powiedzieć, że największy wpływ na stan samochodu ma jego właściciel. To od tego, jak dba o niego, zależy możliwość utrzymania podwozia bez oznak korozji. Najlepsze, co może spotkać podwozie, to mycie go co kilka miesięcy. Szczególnie dotyczy to okresu tuż po zimie, kiedy sól drogowa i błoto często zalegają pod spodem pojazdu. Smar samochodowy to kolejny czynnik, który może skutecznie wpłynąć na dobry stan podwozia.
Niestety niektórych części samochodu nie jesteśmy w stanie ochronić przed atakiem korozji. Części układu wydechowego można zaliczyć do tego typu rzeczy podatnych na rdzę. Niestety spowoduje to utratę szczelności układu wydechowego. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wstawienie całkowicie nowego elementu np. tłumika.