Jak wybrać kuriera?

Wszędzie mamy znajomych, przyjaciół albo ktoś bliski mieszka na drugim końcu Polski, Europy. Coraz częściej  wysyłamy do siebie  np. prezent, potrzebne dokumenty lub książkę do przeczytania. Ponadto, miliony konsumentów codziennie dokonuje zakupów  w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. W każdym z tych przypadków potrzebujemy dobrego kuriera, czyli osoby lub firmy, która sprawnie, szybko, bezpiecznie i również niedrogo dostarczy naszą przesyłkę.

Czy tylko firma kurierska?

Obecnie na rynku znaleźć można wiele firm kurierskich zajmujących się dostarczaniem przesyłek. Wśród nich znajdują się takie, które działają w wielu krajach na świecie i mają już wyrobiona renomę. Dysponują one zazwyczaj najszerszą ofertą usług: od przesyłek krajowych, po międzynarodowe. Dla takich przewoźników często klient indywidualny nie jest opłacalny, dlatego mogą oferować usługi w wysokich cenach. Są też takie, które powstały niedawno lub działają na niewielkim obszarze np. miejskim.

Oprócz samych firm kurierskich, na rynku istnieją również tzw. brokerzy. Są to firmy, które podpisują umowy z różnymi doręczycielami  i zapieniając stałą liczbę przesyłek dziennie, negocjują ich ceny. Dzięki temu, my indywidualni klienci, możemy wysłać nasze paczki taniej. Ponadto na rynku przesyłek od dziesiątek lat znajduje się Poczta Polska, która jeszcze kilkanaście lat temu nie miała w Polsce zbyt dużej konkurencji. Na szczęście dla nas, konsumentów, to się zmieniło.

Powinno również zainteresować  Jak zorganizować wysyłki paczek?
Wybierz dobrego kuriera
Wybierz dobrego kuriera

Cena  i czas dostarczenia

Dla  wszystkich najważniejsze są dwa główne kryteria: cena i szybkość dostarczenia przesyłki. Usługi kurierskie uważane są za ekspresowe dlatego oczekujemy, że ich najmocniejszym atutem jest jak najkrótszy czas doręczenia. Oczywiście nie można żądać niemożliwego. Zazwyczaj firmy kurierskie mają podany stały czas dostarczenia przesyłek uzależniony od odległości. Jeśli są to przesyłki miejskie, może to być od kilkunastu minut, aż do kilku godzin. Przy przesyłkach krajowych i zagranicznych od kilkunastu godzin do kilkunastu dni. Firmy transportowe na swoich stronach internetowych podają zazwyczaj minimalny czas dostarczenia paczek i listów. Jeśli chodzi o przesyłki międzynarodowe najszybsze są oczywiście, te lotnicze.

Ceny usług zależą od wielu czynników. Faktycznie lepiej jest często skorzystać z usług brokerów, którzy proponują niższe ceny. Tutaj też należy zachować rozwagę i nie oczekiwać cudów, czyli tego, że kurier zawiezie naszą paczkę np. do Francji, za taka samą cenę jak do innego miasta. Nie trzeba wcale sprawdzać wielu stron internetowych, wystarczy znaleźć  jedną z kilku porównywarek internetowych i wprowadzić dane naszej przesyłki. Dowiemy się wówczas, która firma kurierska dostarczy nasza przesyłkę najtaniej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Sprawdźmy jeszcze, czy kurier może odebrać paczkę z miejsca nadania, czy trzeba będzie zanieść ją do punktu odbioru oraz czy nie pobiera się za to dodatkowych opłat. Trzeba również zorientować się jakie są zasady pakowania paczek określone przez daną firmę kurierską, żeby po przyjeździe kuriera nie przepakowywać jej od nowa.

Powinno również zainteresować  Jak działa system POS?

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość zamówienia kuriera za pomocą Internetu oraz śledzenia przesyłki, czyli sprawdzania na bieżąco, w których punktach przeładunkowych została zarejestrowana.

Na koniec możemy jeszcze sprawdzić opinie jakie wystawiają danej firmie kurierskiej klienci. Często na forach internetowych można znaleźć informacje, czy inni konsumenci byli zadowoleni z usług wybranej przez nas firmy kurierskiej, pomoże to nam uniknąć kłopotów. Naturalnie przy wyborze kuriera musimy kierować sie własnymi potrzebami i wymaganiami.