Koronawirus a dofinansowanie na firmę

centrum finansowe

Wielu ludzi interesują dokładne zasady sposobu otrzymania wynagrodzeń pracowników w czasie epidemii. Naprawdę duża ilość przedsiębiorstw odnotowała poważne spadki i dlatego płace uległy zmniejszeniu. Jednocześnie rząd wysunął projekt planu tarczy antykryzysowej, która ma wspomóc najbardziej potrzebujące firmy.

Znaczenie ustawy

Pracodawcy mogą starać się o finansowanie firmy, jeżeli znacznie spadły jej obroty gospodarcze. Dzięki temu pracownicy będą mogli zachować swoje obecne pensje oraz ubezpieczenia społeczne. Ustawa została zawarta 20 marca 2020 roku i jej celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom koronawirusa. Jeżeli przedsiębiorca zanotował przynajmniej 15 procentowy spadek to może liczyć na pomoc od rządu. Ważne jest również wsparcie dla przedsiębiorców, którzy odnotowali jeszcze większe spadki.

Wysokość dofinansowania

W takiej sytuacji potrzebne może być złożenie wniosku do urzędu wojewódzkiego pracy o dofinansowanie. Dzięki temu część wynagrodzeń pracowników może zostać odzyskana. Takie rozwiązania sprawiają, że pomimo kryzysu przedsiębiorca wcale nie musi zamykać swojej działalności i dalej zapewniać pracę. Nie ma on jednak żadnego uprawnienia, żeby obniżyć pensje obecnym pracownikom. Maksymalne pieniądze, jakie można uzyskać to 40 procent wynagrodzenia, które było przeciętne w miesiącu, który występował w poprzednim kwartale. Jeżeli spadek obrotów zanotował nawet 80% to pracodawca może się ubiegać o kwotę 2340 złotych. Jednocześnie warto pamiętać o składkach ubezpieczeń społecznych, które wynoszą 481 zł. Łącznie pracownik może otrzymać w takiej sytuacji nawet 2821 złotych.

Powinno również zainteresować  Sposoby na usprawnienie prowadzenia magazynu

Spadki gospodarcze

Dlatego rozwiązanie jest dobre dla przedsiębiorców, których celem nie jest obniżanie wynagrodzeń pracowników. Dodatkowo jest to duża pomoc dla firm, które odnotowały największe spadki gospodarcze w porównaniu z poprzednim rokiem. Żeby uzyskać wsparcie trzeba jednak dokładnie wykazać spadek obrotów. Można to zrobić na przykład dzięki wyliczeniu sprzedaży towarów oraz usług. Jeżeli ich liczba się zmniejszyła to możemy wtedy otrzymać pomoc. Spadek obrotów musi dotyczyć dwóch miesięcy, które zostały zestawione z miesiącami w roku ubiegłym. Nie należy także zapominać, że firma, która stara się o pomoc powinna funkcjonować przynajmniej rok. W innej sytuacji nie będzie on w stanie wykazać zmniejszenia obrotów gospodarczych.

Przekształcenie gospodarcze

Duże problemy stwarza jednak przekształcenie gospodarcze oraz prawne. Jeżeli zmieniamy formę prawną oraz typ podmiotu to w takiej sytuacji może dojść do przekształcenia gospodarczego. Sytuacja taka zachodzi, kiedy spółka nabywa inną spółkę, a poprzednia spółka ulega likwidacji. Żeby złożyć wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca musi zgłosić się do powiatowego urzędu pracy, który jest dla niego właściwy. Warto pamiętać, że wysokość dofinansowania jest zależna od ilości spadku obrotów. Wsparcie nie może jednak trwać dłużej niż trzy miesiące, ale okres ten może zostać przedłużony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *