Logistyka B2B i B2C – dowiedz się, czym się różnią

Obsługa klienta jest ostatnim elementem każdej gałęzi przemysłu. Niezależnie czy jest to budowlanka czy mechanika samochodowa, za każdym razem na końcu stoi klient. Dzięki temu wszystko się napędza. Tworzy się specjalne narzędzia, które mają za zadanie ułatwić cały proces.

Klient biznesowy

Współpraca w biznesie można określić synergią. Firmy często ułatwiają między handel między sobą oraz wymianę usług, żeby móc maksymalnie przyspieszyć wykonywanie powierzonych zleceń. Ma to ogromne znaczenie dlatego, że następnym ogniwem tego łańcucha jest klient indywidualny, a to jego ocena może zaważyć nad być lub nie być danej firmy.

Logistyka B2B jest skrojona w taki sposób, żeby oferowane rozwiązania mogły ułatwiać dalszą sprzedaż. Duże firmy udostępniają odpowiednie narzędzia informatyczne, które mają za zadanie ułatwić logistykę. Normalną jest sytuacja, w której magazyny któregoś dostawcy są rozstawione w kilku miejscach. Wykorzystując programy komputerowe zamawiający widzi ile produktów jest dostępnych u dostawcy, natomiast dostawca widzi z jakiego magazynu co musi wysłać.

W przypadku kontaktów między partnerami biznesowymi istotnym narzędziem jest również możliwość odroczenia zapłaty. Jest to tak zwany kredyt kupiecki, dzięki któremu sklep może posiadać w ofercie produkty za które jeszcze nie zapłacił. Pozwala to oferować dużo większe zatowarowanie a co za tym idzie przyciągnąć więcej klientów.

Powinno również zainteresować  Usługi home delivery - na czym polegają?

Na samym końcu łańcucha

Logistyka B2C znacząco się różni, jednak niektóre systemy, które znajdują rozwiązanie na większą skalę, sprawdzają się i tutaj. Przede wszystkim klient indywidualny chce dowiedzieć się możliwie najwięcej o produkcie, który ma zamiar nabyć. Pobyt w sklepie daje mu możliwość dotknięcia i zobaczenia towaru, który go interesuje.

Coraz częściej jednak zakupy odbywają się w internecie a to wymusza zmianę zasad gry. Każdy przedmiot musi być dobrze opisany oraz sfotografowany. Dzięki temu klient dostaje namiastkę pobytu w sklepie. Żeby ułatwić podjęcie decyzji o zakupie sklepy ułatwiają w każdy możliwy sposób ich realizację. Dostosowuje się wygodny termin oraz sposób zapłaty a nawet firmę kurierską, która jest bardziej preferowana przez kupującego.

Wspólnym miejscem dla klientów indywidualnych oraz biznesowych jest z pewnością sieć. Systemy informatyczne pozwalają na wybranie odpowiedniej ilości wymaganych produktów. Dzięki temu całość może przebiegać wyłącznie przy wykorzystaniu komputera. Coraz prężniej działa przemysł e commerce, który w dużej mierze pozwala sprzedawcom zrezygnować z posiadania fizycznego sklepu oraz nawet magazynu. Cały handel odbywa się przy wykorzystaniu sieci oraz na wykorzystywaniu firm kurierskich. Zamówiony towar trafia prosto z magazynu firmy logistycznej do rąk odbiorcy. Ze strony nabywcy jest to proces o tyle wygodny, że jest najczęściej dużo szybszy. Dla sprzedawcy jest to możliwość zrezygnowania z wielu wydatków, które niestety pojawiają się na każdym etapie prowadzenia biznesu.

Powinno również zainteresować  Na czym polega logistyka zwrotów?

Więcej o rozwiązaniach logistycznych dla branży ecommerce: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/rozwiazania-magazynowe/logistyka-dla-e-commerce/