Płatność w sklepie obcą walutą. Teraz to możliwe.

 

Rewolucja jaka dokonała się w kwestii szybkich płatności przynosiła wiele ułatwień dla klientów, chcących zapłacić za swoje zakupy. Niemal w każdym sklepie można już znaleźć terminale płatnicze, pozwalające na zrealizowanie transakcji bezgotówkowych. Popularność zyskują płatności zbliżeniowe oraz inne rozwiązania wspomagające procesy zakupowe. Oczywiście działają one idealnie, jeżeli zakupy są robione w rodzimej walucie. Co jednak w przypadku, gdy zaistnieje konieczność zapłacenia za pomocą obcej waluty?

Elastyczny system POS

Okazuje się, że i na tej problem znaleziono rozwiązanie. Nowoczesne terminale płatnicze znakomicie radzą sobie z zamianą waluty. Przewalutowanie odbywa się automatycznie, a z konta kupująca „znika” określona kwota odpowiadająca aktualnemu kursowi waluty w danym dniu.

Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z karty płatniczej poza granicami swojego kraju wiąże się często z koniecznością uiszczenia drobnych opłat, które pobierają banki w ramach korzystania z usługi przewalutowania. Płacąc w obcej walucie warto skorzystać z usługi DCC (Dynamic Currency Conversion). Pozwala ona określić ile dokładnie cała transakcja będzie kosztować w walucie rodzimej. Co ważne, taką informację można uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem całej operacji zakupy. Korzystanie z DCC poprzez system POS umożliwia łatwiejszą i pełniejszą kontrolę wydatków przypisanych do rachunku bankowego. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie czytniki kart posiadają tę funkcję – należy zapytać sprzedawcy przed zakupem czy terminal będzie mógł wyświetlić taką informację.  Można również skorzystać z terminali, które oferuje Kolporter http://zamowterminal.pl/terminale-pos.html#C2

Powinno również zainteresować  Czy warto inwestować w mieszkanie?

Euro money in the till

Dlaczego lepiej płacić kartą płatniczą?

Oczywistym rozwiązaniem podczas pobytu za granicą jest skorzystanie z kantoru. Mimo wszystko, nie zawsze jest to wygodne. W dużych miejscowościach turystycznych znalezienie kantoru, który wymieni walutę nie będzie wielkim problemem. Kłopot zaczyna się, gdy wakacje spędzamy w niewielkich, mniej popularnych miejscowościach oddalonych od głównych ośrodków miejskich. Pojawia się wtedy konieczność podróży do placówki, która będzie mogła wymienić gotówkę na walutę obowiązującą w danym kraju. Z pewnością nie jest to zbyt wygodne.

Gotówka w podróży stwarza też większe ryzyko zgubienia lub kradzieży. W czasie wakacji turyści są rozkojarzeni i nie zawsze zwracają uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Karta płatnicza wydaje się wtedy znacznie wygodniejszym rozwiązaniem.

Oczywistym plusem używanie kart płatniczych jest więc swoboda jaką zapewniają swoim użytkownikom. W zasadzie można jej używać niemal w każdym miejscu na świecie. Warto także pamiętać, że banki bardzo często oferują atrakcyjne produkty dodatkowe przypisane do konta bankowego. Może to być np. dodatkowy rachunek walutowy, dodatkowe ubezpieczenie czy usługi pomagające na poruszanie się poza granicami kraju. Oprócz tego, pojawiają się różnego rodzaju zachęty wynagradzające regularne korzystanie z karty – np. zniżki w określonych sklepach czy darmowe gadżety, które można otrzymać w ramach określonej promocji.

Powinno również zainteresować  Klej na ciepło na planie filmowym. Dowiedz się, kiedy się przydaje