Dywersyfikacja metod transportu
Gospodarka idzie ciągle naprzód, rozwija się i przy tym wymaga zróżnicowania metod dystrybucji. Wiele towarów wymaga specjalnych środków dostawy. Transport powietrzny wydaje się tutaj odpowiedni ze względu na szybki czas dostarczenia ładunku i jest on jednocześnie najszybciej i najskuteczniej rozwijającym się się rynkiem usług transportowych na świecie.
Swój sukces transport lotniczy zawdzięcza postępującej popularności zakupów internetowych. Pozytywny wpływ ma także udoskonalenie oraz modernizacja infrastruktury lotnisk, jak również sprzyjająca światowa koniunktura gospodarcza. Rozwój sektora branży e-commerce sprawił, że transport powietrzny jest niezwykle popularny dla przesyłek międzynarodowych i w infrastrukturze B2C i B2B. Ładunki o niewielkiej wadze i rozmiarze można w szybki sposób przetransportować na dużą odległość. Ilość przewożonego cargo rośnie z roku na rok.
Przez wiele lat w Polsce istniał tylko jeden międzynarodowy port lotniczy w Warszawie na Okęciu. W mniejszych miastach, takich jak Gdańsk, Kraków, Wrocław itd., funkcjonowały lotniska, ale ich ruch był niewielki i ograniczony do krajowego. Wcześniej Polacy nie mogli swobodnie podróżować za granicę, a loty krajowe były bardzo kosztowne. Aktualnie lotnisko Chopina w Warszawie jest głównym portem lotniczym, a za nim plasuje się Gdańsk, Kraków, Łódź czy Katowice.
Transport powietrzny nadal oferuje najdroższe usługi, ale jest jednocześnie najszybszy. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, uruchamiane są nowe połączenia. Fracht lotniczy oferuje transport: artykułów spożywczych, zwierząt, towarów o małej wadze i rozmiarach, artykułów o dużej wartości, podzespoły i części maszyn potrzebne do produkcji. Pod pewnymi warunkami możliwy jest transport ładunków niebezpiecznych oraz chłodniczych.
Restrykcje i dokumenty w transporcie powietrznym
Ze względu na ograniczoną przestrzeń przewożenia cargo, transport lotniczy charakteryzuje się pewnymi utrudnieniami. Samoloty rejsowe prócz pasażerów oraz ich bagażów, przemieszczają również inne ładunki, których ciężar może wynosić do kilkunastu ton. Natomiast loty frachtowe potrafią przetransportować 100 ton.
Niektóre rodzaje produktów, jak substancje łatwopalne i żrące czy ładunki posiadające akumulatory, wymagają specjalnego traktowania. Ważne jest dostarczenie charakterystyki towaru. Dopiero po weryfikacji dokumentów możliwy jest załadunek.
W lotnictwie stosuje się również listy przewozowe: AWB (dokument potwierdzający przyjęcie towaru oraz warunki przewozu), MAWB (wystawiany dla różnych przesyłek, do różnych klientów) i HAWB (zawiera listę wszystkich paczek, które ze sobą połączono i stawkę przewozową).
Zabezpieczenie ładunków
Do transportu towarów cargo służą palety bądź kontenery, co zależy od przestrzeni użytkowej samolotu. Dodatkowo ładunek zabezpieczony jest pasami. Palety i kontenery mieszczą maksymalnie 6 ton. Załadunek możliwy jest przez lewe bądź prawe drzwi kadłuba lub w większych samolotach przez otwierany ogon lub dziób.
Popularne kierunki lotów i przewożone cargo
Na pokładzie Dreamlinera między Polską a Chicago i Nowym Jorkiem, można znaleźć polskie artykuły pożywcze i gazety. Z kolei aronia podbija rynek Korei Południowej, gdzie eksportuje się tygodniowo nawet do 30 ton tego owocu. Linie lotnicze z Dubaju trudnią w transporcie kwiatów np. z Sri Lanki, Wietnamu czy Nowej Zelandii, takie jak lilie, goździki czy róże. We Frankfurcie został stworzony port lotniczy dla zwierząt. Terminal Cargo na lotnisku Chopina w Warszawie obsługuje transport broni, samochodów, walut, a nawet małp, które potrzebują specjalistycznych warunków.